southtowne christmas party

Hello, Southtowne Members.

This Page is For You.

The information on this page is public, so feel free to check it out if you are curious or interested in becoming a member of Rotary. This page is meant to be a helpful resource for Southtowne members…kind of like an electronic SpinOff newsletter. If you don’t see something you’re looking for, contact us! If you have anything to add, also let us know!

ANNOUNCEMENTS & NEWS

Did You Miss A Meeting?

Each member needs to meet the following requirements:

  • Attend or make up at least 50% of your Rotary club meetings in each half of the year.
  • Attend at least 30% of your club’s meetings in each half of the year.
  • A member may not miss or fail to make up four consecutive meetings.
  • It’s your responsibility to send information about a make up to Nancy or record in the District Database (DACdb).

Interested in Becoming a Member? Download our application form here:

Weekly Zoom Duty Assignments

Greeter: Jean Stover
Thought for the day: Nancy Meyer

TBA

TBA

Avenues of Service and Committees
Below, you will find committees & members assigned to those committees. Want to join a committee or just learn more about what’s needed? Contact the chair (indicated with a “C” next to their name) to get involved!
Administration
Club Training Officer

  • Ron Sticka, C

Finance Committee

  • Frank Lawson
  • Tony Reynicke
  • Scott Wilber

Grant Compliance Officer

  • Pat Miller, C

House

  • John Pfanner, C
  • Brena Anderson
  • Cindy Bedell
  • Susie Hanner
  • Jantzen Lloyd
  • Sam Miller
  • Scott Wilber

Nominating

  • Susie Hanner, C
  • Glen Brigham
  • Sarah Mellgren
  • Walt Meyer
  • Bruce Shaw

Policy & Procedures

  • Steve Hutchinson, C
  • Lonny King
  • Andy Laird
  • Christie McDonald
  • Bruce Shaw
  • Ted Stevens
Local Community Service
Community Food Project Committee

  • Linda Anderson, C
  • Susie Hanner
  • Leslie Parker

Downtown Languages Committee

  • Renee Yandel, Co-C
  • Lee Schnabel, Co-C
  • Felipe Alonso
  • Carol Cohen
  • Kim Forrest
  • Scott Wilber

Education Stipends Committee

  • Camille Ronzio, C
  • Randy Bernstein
  • Kathi Hoffer
  • Nancy Hughes
  • Travis Misfeldt
  • Gerry Reicher
  • Gary Schwieger

Emergency Committee

  • Camille Ronzio, C
  • Rick Duncan
  • Nancy Glines
  • Kathi Hoffer
  • Andrea Lamanna
  • Gerry Reicher
  • Gary Schwieger
  • Jean Stover
  • Renee Yandel

Fairfield Elementary Commitee

  • Cindy Bedell, C
  • Linda Anderson
  • Leslie Parker
  • Camille Ronzio

Food Boxes Comittee

  • Nancy Meyer, C
  • Laura Abruzzini
  • Felipe Alonso
  • Jim Anderson
  • Carol Cohen
  • Willow Cordain
  • Logan Dralle
  • Dee Dee Fasquel
  • Jantzen Lloyd
  • Walt Meyer
  • Sam Miller
  • Leslie Parker
  • Deborah Steely
  • Don Steely
  • Jean Stover
  • Scott Wilber
  • Kyle Williams

Head Start Commitee

  • Camille Ronzio, C
  • Laura Abruzzini
  • Linda Anderson
  • Cindy Bedell
  • Dee Dee Fasquel
  • Pat Miller
  • Doug Mozan
  • Jarvis Simmons
  • Ron Sticka

Homeless Support Committee

  • Susie Hanner, C
  • Laura Abruzzini
  • Dick Briggs
  • Sally Briggs
  • Linda Carmine
  • Carol Cohen
  • Logan Dralle
  • Josh Frank
  • Nancy Glines
  • Lonny King
  • Doug Mozan
  • Leslie Parker
  • Debbie Snow
  • Deborah Steely
  • Don Steely
  • Renee Yandel

Meals on Wheels Committee

  • Rod Holst, C
  • John Barry
  • Cheri Brokaw
  • Karen Fretwell
  • Susie Hanner
  • Nancy Meyer
  • Sam Miller
  • Leslie Parker
  • John Pfanner
  • Paul Reiss
  • Sheryl Rocha
  • George Rode
  • Camille Ronzio
  • Bruce Shaw
  • Chris Waugh
  • Kyle Williams

Mission Support Committee

  • Bruce Shaw, C
  • John & Cathy Brown
  • Randy Bernstein
  • Rogelio Cassol
  • Karen & Jim Fretwell
  • Nancy Glines
  • Joelle & Bob Goodwin
  • Susie Hanner
  • Lonny & Mary Ellen King
  • Nancy & Walt Meyer
  • Sam & Zola Miller
  • Leslie Parker
  • Gerry Reicher & Jody Huckins
  • Paul & Stephanie Reiss
  • Debbie Snow & Michael Peterson
  • Sharon Snow
  • Ted & Marilyn Stevens
  • Anita Weiss
International Community Service
Friendship Exchange

  • Camille Ronzio, C
  • Sally Briggs
  • Susie Hanner
  • Mary O’Leary

Hospital Supply

  • Matt Adams, C
  • Jim Anderson
  • Don Steely
  • Ted Stevens

Peace Committee

  • Jim Anderson, C
  • Linda Carnine
  • Carol Cohen
  • Lonny King
  • Jantzen Lloyd

World Service

  • Felipe Alonso
  • Nick Balthrop
  • Dick Briggs
  • Linda Carnine
  • Susie Hanner
  • Nancy Hughes
  • Steve Koester
  • Pat Miller
  • Gerry Reicher
  • Ted Stevens
  • Anita Weiss
Membership Services
Fellowship

  • Dee Dee Fasquel, C
  • Rogelio Cassol
  • Jantzen Lloyd
  • Jim Martin

Membership/Engagement

  • Rogelio Cassol, C
  • Glen Brigham
  • Jayson Davis
  • Andrea Lamanna
  • Sarah Mellgren
  • Jean Stover
  • Chris Waugh

Membership’s Focus

  • Rod Holst, C
  • Mary O’Leary
  • Ray Schneidmiller

Program

  • Doug Mozan, C
  • Ray Schneidmiller
  • Blaine Werner

Vocational Services

  • Jayson Davis, C
  • Andy Laird
  • Rich Lilke
  • Sarah Mellgren
Public Relations
Club History

  • Ron Sticka, C

Club Information

  • Matt Adams, C
  • Andrea Lamanna

Internet

  • Deanna Rivera, C
  • Brena Anderson
  • Pat Miller
  • Chris Waugh

Public Relations

  • Willow Cordain
  • Deanna Rivera
  • Bill Slattery

SpinOff

  • Christie McDonald, C
  • Deanna Rivera

Weekly Spinoff Printing

  • Rich Lilke

The Rotary Story

  • Andrea Lamanna
Resources
Great Rotary Raffle

  • John Pfanner, C
  • Andy Laird

Rotary International Foundation

  • Tony Reynicke, C
  • Cindy Bedell
  • Mike Raz

PolioPlus

  • Doug Mozan, C
  • Steve Koester

Sergeant at Arms

  • Doug Mozan, C
  • John Brown
  • Nick Forrest
  • Karen Fretwell
  • Kevin Kinports
  • Deanna Rivera

Wine & Salmon Festival Event

  • Pat Miller, C
  • Amanda Adams
  • Matt Adams
  • Brena Anderson
  • Randy Bernstein
  • Willow Cordain
  • Susan Costa
  • Logan Dralle
  • Kim Forrest
  • Nick Forrest
  • Karen Fretwell
  • Nancy Glines
  • Joelle Goodwin
  • Christie McDonald
  • Deanna Rivera
  • Gary Schweiger
  • Barb Tull
  • Chris Waugh
Youth Services
4-Way Test Speech Contest

  • Joelle Goodwin, C
  • Andy Dey
  • Mary O’Leary

District Youth Exchange Committee

  • Kate Stokes, C
  • Chuck Craytor

Interact Committee

  • Debbie Snow, C
  • Matt Adams
  • Glen Brigham
  • Andy Dey
  • Ray Schneidmiller
  • Bruce Shaw

RYLA Committee

  • Mary O’Leary

Student Service Award Committee

  • Susan Costa, C
  • Glen Brigham
  • Andy Dey

Youth Exchange

  • Nick Balthrop, Co-C
  • Kate Stokes, Co-C
  • Carol Cohen
  • Doug Mozan
  • Gary Schwieger
  • Kyle Williams
Paul Harris Fellows
  • Amanda Adams, PHF
  • Matt Adams, PHF+1
  • Linda Anderson, S
  • Ambrose Burnell, PHF+3
  • Brena Anderson, PHF
  • Jim Anderson, PHF
  • Nick Balthrop, S
  • Charles Beaudet, PHF+2
  • Cynthia Bedell, PHF+2
  • Randy Bernstein, PHF
  • Dick Briggs, PHF+8, B, MD
  • Sally Briggs, PHF+8, B, MD
  • Glen Brigham, PHF+2
  • John H. Brown, PHF+8
  • Terry Burgess, PHF
  • Linda Carnine, PHF+3
  • Paul Colvin, PHF+4
  • Rick Duncan, PHF+8, MD
  • Karen Fretwell, PHF
  • Mark Gissiner, PHF
  • Nancy Glines, S
  • Joelle Goodwin, PHF
  • Cathy Gucker, S
  • Mitchell Hagstrom, PHF+3
  • Susie Hanner, PHF+6, Bq
  • Stephanie Herndon, PHF
  • Kathi Hoffer, PHF+8
  • Rod Holst, PHF+2
  • Nancy Hughes, PHF+8, MD
  • Dick Hulse, PHF+4, Bq
  • Steve Hutchinson, PHF+4, Bq
  • Lonny King, PHF+4
  • Steve Koester, S
  • Andy Laird, PHF
  • Andrea Lamanna, PHF
  • Mike Lampe, PHF+1
  • Frank Lawson, PHF
  • Jantzen Lloyd, PHF+1
  • Jim Martin, PHF+5, B
  • Christie McDonald, PHF+4
  • Sarah Mellgren, PHF
  • Nancy Meyer, PHF+3
  • Walter Meyer, PHF+3
  • Sam Miller, S
  • Travis Misfeldt, S
  • Ben Mondragon, PHF+6
  • Michael Mooser, PHF+7
  • Douglas Mozan, PHF
  • Jay O’Leary, PHF+3
  • Mary O’Leary, PHF +3, B
  • Leslie Parker, S
  • John Pfanner,III, PHF
  • Mike Raz, PHF+7. Bq
  • Paul Riess, PHF+6
  • Deanna Rivera, PHF
  • John Rivera, PHF
  • Camille Ronzio, PHF+2
  • Ray Schneidmiller, PHF
  • Gary Schwieger, PHF+3
  • Bill Slattery, PHF+1, B
  • Debbie Snow, PHF
  • Edwin St. Clair, PHF+2
  • Don Steely, PHF
  • Ted Stevens, PHF+6, Bq
  • Ron Sticka, PHF+2
  • Kate Stokes, PHF
  • Jean Stover, PHF+1
  • Kathileen Wagner, S
  • Chris Waugh, PHF+2
  • Blaine Werner, PHF
  • Grace Widdicome, PHF
  • Scott Wilber, PHF+5
  • Kyle Williams, S
  • Renee Yandel, S
  • John Yaple, PHF

Current as of July 2019

Paul Harris Fellows Key:

A Paul Harris Fellow is a Rotary member who has completed one or more $1,000 gifts to The Rotary Foundation (TRF). The number in brackets indicates how many Fellows have been completed by each member.

B=Benefactor: gifts of cash or inclusion in one’s will for $1,000 or more.

Bq=Bequest Society: gifts of cash or inclusion in one’s will for $10,000 or more.

MD=Major Donor: Accumulative giving of $10,000 or more.

Those members without a bracketed number or designation are in the process of completing their first Fellow.

Past Southtowne Presidents
  • 1975-77 Richard McClintic **
  • 1977-78 Larry Gruman **
  • 1978-79 Norman Stone **
  • 1979-80 Len Taylor
  • 1980-81 Robert Kime **
  • 1981-82 Robert Wright **
  • 1982-83 Ron Delaney
  • 1983-84 Bill Slattery
  • 1984-85 Don Warner **
  • 1985-86 Ron Greer **
  • 1986-87 Lauren Alexander**
  • 1987-88 Gerry Gaydos
  • 1988-89 Jim Helbling
  • 1989-90 Glen Thomet
  • 1990-91 Jon Hunter/Vacant
  • 1991-92 Mike Kehoe/Jim Martin
  • 1992-93 Jim Martin
  • 1993-94 Karl Rymer **
  • 1994-95 Jim Antonini
  • 1995-96 Bob Poppen **
  • 1996-97 Mary Glass O’Leary
  • 1997-98 Dick Smith **
  • 1998-99 Bert Toepel
  • 1999-00 Bruce Shaw**
  • 2000-01 Michael Raz
  • 2001-02 Christie McDonald
  • 2002-03 Paul Riess
  • 2003-04 Steve Hutchinson
  • 2004-05 Sally Briggs
  • 2005-06 Maurice Moore **
  • 2006-07 George Kloeppel **
  • 2007-08 Bill Martin
  • 2008-09 Ron Sticka
  • 2009-10 Frank Lambe
  • 2010-11 Mitch Hagstrom
  • 2011-12 George Rode
  • 2012-13 Andrea Lamanna
  • 2013-14 Ted Stevens
  • 2014-15 Lonny King
  • 2015-16 Doug Mozan
  • 2016-17 Bruce Shaw**
  • 2017-18 Susie Hanner
  • 2018-19 Walt Meyer
  • 2019-20 Glen Brigham

**Deceased
Bold: current active Southtowne members

District Service

Friendship Exchange

  • Susie Hanner
  • Camille Ronzio
  • Ted Stevens

Rotary Youth Exchange “RYE”

  • Kate Stokes

Public Relations

  • Christie McDonald

Past Assistant District Governor

  • Steve Hutchinson
  • Mary O’Leary
  • Bruce Shaw

Charter Members

  • Dick Hulse

Honorary Members

  • Richard Guske
  • Jim Helbling
german exchange team

The German Rotary Exchange Team in Eugene in May 2016. We are forever grateful for the opportunity to meet fellow Rotarians throughout the world.